Koronavirüse yakalanmış 83 hamilenin 72'sinin bebeğinde hastalığa karşı antikor gelişti

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Koronavirüse yakalanmış 83 hamilenin 72’sinin bebeğine virüse karşı antikor gelişti.
30 Ocak 2021 13:15

ABD'de Filedelfiya Çocuk Hastanesi Neonatoloji Bölümü tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, anneleri Covid-19 hastalığı geçirmiş yenidoğanların hastalığa karşı bağışıklık düzeyi incelendi.

29 Aralık tarihinde JAMA Pediatrics'te yayımlanan araştırma kapsamında, 1470 hamile kadından doğum esnasında alınan kan örnekleri analiz edildi ve 83'ünde SARS-CoV-2 antikoru pozitif bulundu. Bu kadınlardan doğan bebeklerin 72'sinin göbek kordonlarından alınan kan örneklerinde antikor pozitif çıktı. Bebekler pasif bağışıklık kazanmıştı.

Kalan 11 bebekte antikorun negatif çıkmasının iki sebebi bulunuyor: Bebeklerden 6'sında görece düşük IgG düzeyleri vardı. Araştırmacılara göre, enfeksiyon erken bir dönemde olduğu için antikoru üretip plasentadan aktarmak için yeterli zaman olmamış olabilir. Ya da daha az olası bir senaryoya göre, anneler daha az antikor üretmiş olabilir. Diğer 5 bebeğin annelerinde ise sadece IgM antikoru gelişmiş ve bu antikor plasentadan geçememişti.

Aktarılan antikorlar yenidoğan bebeklere koruma sağlayabilir ancak LiveScience'ın haberine göre, araştırmayı gerekleştirenler; "yenidoğanların SARS-CoV-2 enfeksiyonundan korunması için ne tür ve ne kadar antikora ihtiyaç duyulduğuna, bu antikorların ne kadar süre kalabileceğine dair daha fazla çalışma yapılması gerektiğini" belirtiyorlar. Araştırmacılar, diğer soru işaretinin ise, aktarılan antikorların koronavirüsü ne kadar "nötralize" edebileceğine ilişkin olduğunu vurguluyor.

BİRGÜN

KADINCA BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #