Kadına şiddet okula sıçradı!

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Millî Eğitim Vakfı Gökkuşağı Özel Eğitim İlkokulunda kadın müdür yardımcısı ve veli saldırıya uğradılar. Saldırıyı gerçekleştiren öğrenci velisi ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
25 Eylül 2021 11:08

Çankaya Millî Eğitim Vakfı Gökkuşağı Özel Eğitim İlkokulunda bir öğrenci velisi okulda terör estirdi. Okul müdürü A.T.K’i müdür odasında ölümle tehdit ettiği öğrenilen veli, okulu müdür yardımcısı F.S.A. ve bir kadın öğrenci velisini darp etti.

Saldırıyı protesto etmek için bir araya gelen okulun öğretmenleri ve öğrenci velileri eğitim çalışanlarına yönelik saldırıların arttığına dikkat çekilerek okulların güvenli ortamlar olmasını sağlayacak tedbirler alınmasını istediler.

ÖĞRETENE ŞİDDET CEZASIZ KALIYOR

Öğretmenler başta olmak üzere eğitim çalışanlarına yönelik saldırının kabul edilemez olduğuna dikkat çeke Eğitim-Bir-Sen Ankara 1 No.lu Şube Başkanı Yüksel Haşlak, “Bize bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olunması gerektiği anlayışı üzerine inşa edilen bir medeniyetin varisiyiz. Fakat öğretmene saygı konusunda her geçen gün geriye gidiyoruz. Öğretmenlik, her geçen gün sorunları artan bir meslek olmaya devam ediyor. Fakat bu sorunlardan bir tanesi var ki diğer bütün sorunlarımızı önemsiz hale getiriyor. O da can güvenliği meselesidir. Neredeyse öğretmene saldırı gerçekleştirilmeyen gün yok. Önlem alınmazsa öğretmene yönelik şiddetin durdurulması bir yana artarak devam etmesi içten bile değil. Yetkilileri öğretmenlere yönelik saldırılar konusundaki müeyyidelerin caydırıcı olması yönünde düzenleme yapmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENE HAKARET VE ŞİDDET RUTİN HALE GELDİ

Son dönem yapılan MEB uygulamaları ve düzenlemelerinin,  öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ayaklar altına aldığını söyleyen Haşlak, “Alo 147 uygulamasıyla başlayan asılsız şikâyetler okulları adeta mahkeme salonlarına çevirdi. Öğretmenler haksız ithamlar, sözlü ve fiili saldırılarla, tehdit ve hakaretle karşı karşıya kalıyorlar. Her gün ülkenin bir köşesinde öğretmene şiddet olayıyla karşı karşıya kalıyoruz. Şiddet adeta eğitim günlüğümüzün ir rutini haline geldi. Maalesef öğretmenler bu saldırılar karşısında adeta kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Çünkü mevcut düzenlemelerin hiçbir caydırıcı etkisi yok. Can güvenliğinin olmadığı yerde mesleğin diğer sorunlarını konuşanın bir anlamı olamaz. Saldırıları kınamak sorunu çözmüyor. Öğretmenlere yönelik saldırıların en ağır şekilde cezalandırıldığı düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz. Yapanın yanına kaldığı sürece öğretmene şiddet sorunun çözülmesi mümkün değil.” şekline konuştu.

KADINCA BAKIŞ

KADINCA BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #