'Çocuklar rutinine zor dönecek'

'Çocuklar salgın sonrası rutinlere zor dönecek' Pandemide artan teknolji bağımlılığını AKŞAM'a değerlendiren Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Çocukların sosyal becerileri gelişmiyor, rutine dönmekte çok zorlanacaklar” dedi.
07 Haziran 2021 08:44

Bir asrı aşkın süredir bağımlılıklarla mücadelesini sürdüren Yeşilay, bilinçli olmayan teknoloji kullanımının çocuk ve gençler üzerindeki zararlarını masaya yatırdı. AKŞAM'a konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, pandemide özellikle çocukların ve ergenlerin dezavantajlı kesim olduğuna dikkat çekerek, şunları anlattı:

MODERN DÜNYANIN SORUNU

"Teknoloji bağımlılığı dünya için aslında yeni bir kavram. İnsanlar artık internette oyun oynamıyorlar, sosyal medyaya da giriyorlar. Orada saatlerce videolar izleyerek zaman geçiriyorlar. Pandemiyle beraber zorlu bir süreç yaşadık ve yaşıyoruz. İnsanlar evlerine kapandı. Bu süreçte sıkılarak karşılıklı diyalog kurmamıza engeller çıktı. Çocukların mecburen online eğitime yönlendirilmesiyle birlikte teknolojiyle çok daha fazla iç içe olmaya başladık. Çocuklar derslerinin haricinde tablet ve bilgisayarlarını bırakmaz hale geldi. Erişkinler ise yüz yüze iletişim ortadan kalktığı için bilgisayarda ve sosyal medyada daha fazla zaman geçirmeye başladılar. Modern dünyanın önemli sorunların birisi olmaya aday olan bu bağımlılık türü pandemiyle beraber çok daha sıkıntılı bir süreç haline geldi."

BAĞIMLILIK İKİ KAT DAHA ARTTI

"Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) müracaatlarda teknoloji bağımlılığı konusunda 2 katı bir artış var. Evde sıkıntı içinde olan insanlar merkezimizi arıyorlar. İnsanların kapalı alanlarda bu durumun farkına varması şu anda güç bir durum. Ancak sonrasında bu fark ortaya çıkacak. Pandemi sonrasında çocukların eski rutinlerine dönmeleriyle ilgili güçlükler yaşanabilir."

ONLINE EĞİTİMDE VERİM DÜŞÜK

"Normalleşmede bizleri bekleyen 3 tehlike var. Birincisi online eğitimin getirdiği zorluklar var. İkincisi çocukların sosyal becerileri gelişmiyor bu süreçte. Özellikle arkadaşlık ilişkileri bağlamında. Son olarak da özellikle çocuk, ergen ve erişkinlerin derslerin dışında yapmaları gereken sorumlulukları yerine getirmemek gibi bir eğilim söz konusu olabiliyor. Online eğitimdeki verim kalitesi çok düşük. Bu da bize uzun vadede sıkıntı yaşatacak gibi görünüyor."

EVDE YAŞANAN SIKIŞMIŞLIK ÇATIŞMA NEDENİ

Prof. Dr. Mücahit Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: "Normalleşme süreçlerinde yaşayabileceğimiz olumsuz etkileri göz önünde bulundurarak çözümler üretmeliyiz. Pandeminin oluşturduğu en önemli sonuçlardan birisi aile içi çatışmaların çok artması oldu. Bunun nedeni sürekli evde kalan insanların yaşanan sıkışmışlık nedeniyle tartışmalara girmesi. Sonuçta pandemi insanlık tarihimizde yaşadığımız ender olaylardan birisi. Bu ender olayın sonuçlarını da araştırarak geleceğe daha güvenle bakmalıyız."

BÜLENT ŞANLIKAN

AKŞAM

KADINCA BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #