Bir üniversite öğrencisinin aylık masrafı asgariyi geçti

Üniversitelerin tekrar açılması ile birlikte velilere yeni masraflar ortaya çıkarken pandeminin etkisiyle ortaya çıkan fahiş fiyatlar öğrenci velilerinin belini büktü…
29 Eylül 2021 07:15

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 2019 Mart ayından itibaren üniversiteler, eğitimi bir buçuk yıl online olarak gerçekleştirdi. Üniversiteler, uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başlamış olsa da üniversite hayatına yeni adım atan öğrencileri fahiş fiyat artışları karşıladı. Öğrencilerin barınma sorunu başta olmak üzere, eğitim masrafları ve diğer tüm giderler öğrencilerin aylık toplam masraflarını asgari ücretin üstüne çıkardı. Devlet yurtlarında yaşanan barınma sorunu ve özel yurtlardaki fahiş rakamlarla birlikte eğitim hayatının ekonomik zorlukları hem öğrencileri hem de velileri düşündürüyor.

Üniversitelerin uzun bir aradan yüz yüze olarak eğitim hayatına başlaması ile yaşadıkları şehirlerden başka okulları kazanan öğrenciler üniversite hayatlarının başlayacağı şehirlere gitti. Okullara kayıtların gerçekleştirilmesinin ardından öğrenciler, barınma sorununa çözüm bulmaya çalışırken, devlet yurtlarının yetersiz kalması ile fahiş fiyat artışı yapan özel yurtlara ve yine fahiş fiyat ile gündeme gelen kiralık evlere yöneldi. Bilindiği üzere devlet tarafından üniversite öğrencilerine verilen burs ve krediler 650 TL oldu. Her ne kadar verilen bu ücret çoğu masraflara yetersiz kalsa da öğrenciler, verilen burs veya krediyle kendi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya çalışıyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE ÖZEL YURTLAR AYLIK ORTALAMA 2 BİN TL

Yaşadıkları şehir dışında bir üniversiteyi kazanan öğrenciler için temel ihtiyaçlardan birisi olan barınma sorunu için ellerinde bulunan seçeneklerden birisi devlet yurtları. Yurtlar son günlerde yetersiz kontenjan ile gündemde. Devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler, özel yurtlara ve kiralık evlere yönelse de burada da karşılarına fahiş fiyatlar çıkmakta. Özel yurt seçeneğine yönelen bir öğrenci İstanbul’da 2 kişilik bir odaya aylık 2 bin TL ile 3 bin TL arasında ödeme yapmaktayken Ankara’da ise bu tutar aylık olarak yaklaşık bin 500 TL ile 2 bin TL arasında. Ancak özel yurtlarda da istediğini bulamayan bir öğrenci, fahiş kira artışları ile gündeme gelen kiralık evlere yönelmek zorunda kalıyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN KİRALAR DA ÇOK YÜKSEK

Özel yurtlara yerleşemeyen öğrenciler, son zamanlarda fahiş fiyat artışları ile gündeme gelen kiralık evlere yönelirken İstanbul’da bir okul kazanan öğrenci 2+1 bir daire için ortalama 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasında aylık kira öderken, Ankara’da üniversite kazanan bir öğrenci 2+1 bir daire için ortalama 2 bin TL ile 2 bin 500 TL arasında aylık kira ücretleri ile karşılaşıyor. Öğrenciler, bu yüksek kiralara karşı bir evi birden fazla kişi ortak olarak tutsa da bunlara ek olarak evin tutulmasının ardından ise öğrenciyi elektrik, su, doğalgaz gibi olması gereken ihtiyaçların kullanıma açılması için ücret ödemek zorunda kalıyor.

ÖĞRENCİNİN AYLIK GİDERİ 2 BİN 500 TL

Yaşadığı şehirden uzakta ve büyük şehirlerde okuyan bir öğrenci barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçları baz alındığında ortalama olarak aylık olarak 2 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında gidere sebep olurken öğrencilere devlet tarafından verilen burs ve kredi tutarı 650 TL. Asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğu da düşünülünce asgari ücret ile geçinmeye çalışan bir velinin, öğrenci masraflarının altından kalkmasının zor olduğu net bir şekilde görülüyor. Bir öğrencinin bir yıllık ortalama eğitim masrafı temel masraflar baz alındığında 30 bin TL ile 60 bin TL arasında değişebiliyor.

BESLENME BİN TL’Yİ BULABİLİYOR

Barınma sorununun çözülmesinin ardından yaşamın devamının sağlanması için yemek masrafları öne çıkıyor. Üniversite kazanan öğrenciler devlet yurtlarında kalıyorsa yemek ücretleri kısmen ucuz olsa da günlük 20 TL gibi bir ödeme yaparak iki öğün yemek yiyebilmekte. Özel yurtlarda ise yemek konusu değişkenlik gösterirken bazı yurtlar yemek hizmetini yurt ücretine dahil ediyor, bazıları ise yemek hizmetinden ayrıca bir ücret alabiliyor. Evde kalan öğrenciler ise dışardan sipariş vererek soruna çözüm bulması halinde aylık 500 TL ile bin TL arasında yemek için ücret ödemek zorunda kalıyor.

Mehmet Fahri Özkan

MİLLİ GAZETE

KADINCA BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #