5-11 yaş arası için aşı etkili ve güvenli

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği koronavirüs aşısının 5-11 yaş arasındaki çocuklar için etkili ve güvenli olduğunu açıkladı. Çocuklara uygulanan dozun güvenliğinin kanıtlandığı belirtilirken, aşının çocuklarda kol ağrısı ve ateş gibi geçici yan etkiler gösterdiği ifade edildi.
21 Eylül 2021 07:08

Pfizer, biyoteknoloji şirketi BioNTech ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının 5 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için güvenli olduğunu açıkladı. Pfizer, aşının söz konusu yaş grubuna yönelik acil kullanım onayı için ABD İlaç ve Gıda Dairesi’ne (FDA) başvuruda bulunacağını belirtti.

Şirketler, Faz 2 ve Faz 3 klinik denemelerinde, aşının daha önce 16 ila 25 yaşındakilerde gözlemledikleriyle eşleşen bağışıklık tepkisi oluşturduğunu söyledi.

ÇOCUKLARDA DA BENZER YAN ETKİLER GÖZLEMLENDİ

Daha önce 12 yaş için kullanım izni alan Pfizer-BioNTech aşısı, 5-11 yaş aralığındaki çocuklara daha düşük dozda uygulandı. Pfizer'ın aşı geliştirilmesinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı William Gruber, çocukların ikinci dozun ardından gençler ve yetişkinler kadar güçlü antikorlar geliştirdiğini söyledi.

Çocuklara uygulanan dozun güvenliğinin kanıtlandığını belirten Gruber, aşının çocuklarda da kol ağrısı ve ateş gibi benzer geçici yan etkiler gösterdiğini söyledi. Gruber, Pfizer ve BioNTech’in kullanım onayı için FDA’ya başvuruda bulunduktan sonra Avrupa Birliği ve İngiltere’den de kullanım onayı talep edeceğini belirtti.

BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, kış mevsimi başlamadan önce okul çağındaki çocuklar için yetkili makamlara veri sundukları için mutlu olduklarını belirtti.

BioNTech'in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci ise 10 Eylül'de, 12 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısının üretimini hazırladıklarını; aşının aynı ancak daha az dozda olacağını açıklamıştı.

6 AY İLE 5 YAŞ ARASI İÇİN ONAY İSTEĞİ YOLDA

Pzifer şirketi finans direktörü Frank D’Amelio, Pfizer ve Biontech şirketlerinin kasım ayında 6 ay ve 5 yaş aralığındaki çocuklara Covid-19 aşısı yapılması için FDA’dan onay almak için başvuruda bulunacaklarını söyledi.

D’Amelio, 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklar için aşı onay başvurusunun, 5-11 yaş aralığı için yapılacak başvurudan sonra işleme konulacağı bilgisini paylaştı.

BBC TÜRKÇE

KADINCA BAKIŞ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #